ÓSMA KONFERENCJA NAUKOWA

DSC 1156Tradycyjnie już, w czwartek 28 marca 2019 roku, w naszej szkole odbyła się ósma Konferencja naukowo – praktyczna PODAJ MI REKĘ. ZRÓBMY TO RAZEM… , poświęcona pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Przywołując na wstępie cytat wielkiego przyjaciela dzieci- Janusza Korczaka, licznie zgromadzonych gości powitała pani Anna Zalewska- dyrektor szkoły. Spotkanie zgromadziło dyrektorów szkół, nauczycieli, studentów, bibliotekarzy, pedagogów, logopedów, psychologów oraz przedstawicieli mediów lokalnych, a przewodnikami w tej edukacyjnej wędrówce były Justyna Kalinowska i Olga Bodecka.

Wszyscy aktywnie zareagowali na twórcze propozycje i innowacyjne metody pracy, przygotowane przez prelegentów: dr Barbarę Pietrzak- Szymańską - dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, pedagoga wielu dziecięcego, pedagoga specjalnego, oligofrenopedagoga, neuropedagoga, terapeutę ręki, wykładowcę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie oraz mgr Małgorzatę Wielądek - wicedyrektora przedszkola integracyjnego w Warszawie, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczania zintegrowanego, nauczyciela akademickiego, terapeutę ręki, surdo i tyflopedagoga.

Na początek, wiatrem podszyte wiatraczki, muzyczne tony instrumentów perkusyjnych oraz taneczne talenty wniosły sześciolatki, przygotowane przez Monikę Nowak, Annę Pessel, Agnieszkę Książek, Jolantę Czyżkowską. Wspaniała muzyka, rytmiczna dawka adrenaliny, dynamika przekazu, imponujące układy taneczne oraz gorące emocje złożyły się na podniecający nastrój twórczego spotkania.

Całkiem naturalnie w ten pokaz wplotły się merytoryczne wykłady „Uczeń ze specjalnymi potrzebami w świetle aspektów prawa i ustaw. Organizacja pomocy psychologiczno- pedagogicznej w świetle obowiązujących przepisów prawa” zaprezentowany przez mgr Małgorzatę Wielądek oraz „ Jestem niegrzeczny i nie chcę jeść! Słów kilka o problemach integracji sensorycznej” przybliżony przez dr Barbarę Pietrzak–Szymańską. Bardzo się podobała prezentacja „Ciekawe techniki plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Techniki z tanich i ogólnodostępnych materiałów”, przygotowana przez mgr Małgorzatę Wielądek i nie dziwi, że nauczyciele dali się uwieść plastycznym inspiracjom, także poddali się tym zmysłoplastycznym technikom. Te artystyczne emocje podsycała dekoracja- pełna motyli i otwartych dłoni, którą wspólnie z nauczycielami Szóstki przygotowała Ewelina Spychała. Goście konferencji aktywnie zareagowali także na wykład „Świadomość ciała, kontakt i komunikacja. Program Aktywności M. C. Knillów w pracy z dzieckiem”, połączony z ćwiczeniami terapii ręki „Ręce są cudowne -potrafią robić sztuczki z monetą, potrafią też wygładzić zmarszczki i załamania na ogarniętych melancholią, zmiętych duszach”. Wspólne spotkanie było wymianą doświadczeń, odkryciem na nowo, tego co uż było i wykorzystaniem tego, co często mamy już w zasięgu ręki.

Nikogo też nie trzeba było przekonywać, jak ważnym elementem wpływającym na rozwój jest udział dziecka w różnorodnych zajęciach. Z tej plejady mnogości propozycji wielu gości mogło zaczerpnąć u źródeł, bo Szóstka ma w tej mierze ogromne doświadczenie. Prowadzi osiem klas integracyjnych, w których uczą się dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami. Jak wygląda ta codzienna praca, zebrani mogli się dowiedzieć z prezentacji przygotowanej przez Katarzynę Mettel.

Bogatą ofertę lektur, propozycje pomocy dydaktycznych oraz materiałów edukacyjnych przygotowali na konferencję pracownicy księgarni funkcjonującej przy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS) w Warszawie oraz panie biblioteki SP nr 6 - Marzena Radomska i Edyta Król przy współpracy z Pedagogiczną Biblioteką w Mińsku Mazowieckim.

Prezentacje prac plastycznych uczniów szkoły, wspólne zdjęcia, konsultacje i rozmowy, także podziękowania za prawdziwą ucztę edukacyjną, które przekazała na ręce dyrektor mińska logopeda Urszula Mirosz zwieńczyły konferencję. Z pewnością nie ostatnią tego typu.

1 2 3 4 5 6 DSC 0306 DSC 0307 DSC 0310 DSC 0311 DSC 0312 DSC 0316 DSC 0317 DSC 0320 DSC 0336 DSC 0351 DSC 0353 DSC 0359 DSC 0360 DSC 1156 DSC 1158 DSC 1159 DSC 1161 DSC 1162 DSC 1164 DSC 1168 DSC 1169 DSC 1172 DSC 1174