MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2019

logoOd 18 lat, tj. od 2008 roku, październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego święta brzmi: „Wyobraź sobie!". Nauczyciele bibliotekarze zorganizowali z tej okazji szereg akcji, których celem było zwrócenie uwagi na ważną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych uczniów.

Z tej okazji w pierwszym tygodniu października biblioteka szkolna zaproponowała uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Najmłodsi wychowankowie mieli okazję po raz pierwszy odwiedzić bibliotekę szkolną, zapoznać się z jej księgozbiorem oraz samodzielnie wypożyczyć książkę.
Dla uczniów z klas II - IV przygotowano quiz czytelniczy pt. „Baśnie znane i lubiane". Pytania, na które udzielano odpowiedzi, były proste, a cała akcja miała charakter lekki, zwiewny i zabawny. Czytelnicy zastanawiali się m.in. nad odpowiedzią na pytanie, kto był bratem Czecha i Rusa - Leszek, Lesław czy Lech oraz jaki posag otrzymał Jasiek z bajki „Kot w butach".
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs fotograficzny „Jesienny portret z książką". Wzięło w nim udział ponad 30. uczniów. Najciekawsze prace wyeksponowano na gazetce w holu szkolnym. Nadesłane zdjęcia obrazowały zarówno pasję czytania jak i miłość do książek. Głównym bohaterem fotografii była książka, która jako przyjaciel towarzyszy czytelnikowi w każdym momencie życia.
W ostatnim tygodniu października odbył się szkolny etap VIII Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania. W tym roku uczniowie klas I – V czytali utwory Stanisławy Gujskiej, a wychowankowie klas VI – VIII prezentowali prozę Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Sześciu laureatów, po trzech z każdej kategorii wiekowej, miało przyjemność reprezentować szkołę w eliminacjach powiatowych wspomnianego konkursu.
Przez cały miesiąc trwała akcja „Podaruj książkę bibliotece!", w wyniku której księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 247 ciekawych woluminów. Korzystając z okazji, wszystkim sympatycznym darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.
Październik okazał się w naszej szkole prawdziwym Świętem Bibliotek Szkolnych. Celem akcji była promocja biblioteki i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej oraz podnoszenie poziomu czytelnictwa, co uważam za w pełni zrealizowane.
                                                                                                          Bożena Swatko

Laureaci szkolnego konkursu fotograficznego
„Jesienny portret z książką"

Laureaci:

Anna Syryjczyk, kl. 6 b