ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

11Książki są lekarstwem dla umysłu (Demokryt) - obchody Światowego Dnia Książki w SP 6

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest organizowany corocznie od 1995 roku. "Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés. (…) 23 kwietnia to data symboliczna dla literatury światowej. Tego dnia roku 1616 zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega." (Źródło: Wikipedia)

W dniach 22 kwietnia – 25 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki. Z tej okazji nauczyciele biblioteki przygotowali w holu głównym na I piętrze gmachu gazetkę związaną z tym świętem. Uczniowie z zainteresowaniem analizowali zaprezentowane na wystawce informacje - „książkowe rekordy” i ciekawostki na temat preferencji czytelniczych mieszkańców różnych krajów. W bibliotece zorganizowano bogatą wystawę nowości czytelniczych. Przyciągnęła ona liczna grupę młodzieży, dla której „książki są lekarstwem dla umysłu”. W tym dniu na drzwiach oraz na szybach w salach lekcyjnych i w czytelni pojawiły się fiszki z sentencjami na temat książki, a miłośnicy literatury przypięli do boku naklejki z napisem „Lubię czytać!”.

W wielu klasach odbyły się również niekonwencjonalne lekcje języka polskiego – Pani Greta Baltaziuk-Gałązka zorganizowała dla wychowanków czytanie w plenerze lektury pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Uczniowie Pani Grażyny Kałczewiak obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Historia książki”, a następnie czytali wiersze zawarte w tomiku pt. „Dla Ciebie, Szkoło!” wydanym z okazji 30-lecia Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim, natomiast Pani Małgorzata Postolska przeprowadziła lekcje nt. „Dlaczego warto czytać książki?” Uczniowie wypowiadali się w formie pisemnej na zadany temat i dyskutowali o indywidualnych kompetencjach czytelniczych.

Umiejętności i możliwości lekturowe każdego czytelnika są różne, aczkolwiek ich wpływ na rozwój człowieka jest ogromny. Światowy Dzień Książki jest jedną z wielu okazji do zachęcenia uczniów do poznawania utworów literackich i pogłębiania doświadczeń czytelniczych. Uważam, że akcje podjęte z tej okazji w naszej szkole spełniły swoją funkcję.

Bożena Swatko