ZDROWO I BEZPIECZNIE 2016

„Trzeba zdrowym być, aby długo żyć”

pizap.com14622965397271

20 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim odbył się finał Powiatowego Konkursu „Zdrowo i bezpiecznie” objętego Patronatem Starosty Mińskiego.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas II, III i IV ze szkół podstawowych. Jego celem było propagowanie zdrowego stylu życia i kształtowanie od najmłodszych lat świadomości i właściwych nawyków żywieniowych, polegającym na regularnym spożywaniu warzyw, owoców i soków  a także wyrabianiu nawyku potrzeby ruchu do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Hasłem przewodnim konkursu było: „WITAMINY NA WIOSNĘ”

Wzięło w nim udział pięć szkół, które zdobyły największą liczbę punktów w turnieju wiedzy. Wśród nich znalazły się: SP w Ładzyniu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cisiu, SP w starej Niedziałce , Publiczna SP w Mariance i oczywiście SP nr 6 w Mińsku Mazowieckim, którą reprezentowali: Bartosz Blacharski 4b, Karolina Łastowiecka 3a i Karolina Fir 2c.

DSC 0012 DSC 0017 DSC 0018 DSC 0026 DSC 0019

W trakcie finałowego spotkania wyłoniono zwycięzców szkolnego konkursu plastycznego „Sałatka owocowo-warzywna” i literackiego „Witaminy”.

Laureatami tych konkursów zostali:pizap.com14622982944031

w kategorii klas II-III

1 miejsce: Aleksandra Plichta 3a

2 miejsce: Oliwia Król 3a

3 miejsce: Amelia Sobczyk 2c

wśród klas IV-VI

nagrodzono pracę Aleksandry Perl 5a i wiersz „Witaminki” Jana Kołodziejczyka 4c.

WITAMINY

Hej chłopaki, hej dziewczyny! Dziś świętują witaminy.

Za ich dobrodziejstwa wiele, dziękują szkolni przyjaciele.

Że od chorób nas ratują, że przy życiu podtrzymują,

I że rosnąć pozwalają, tkankomtakże siłę dają.

Choć wielkości są malutkiej, pomagają z wielkim skutkiem.

ADEK w tłuszczu się taplają, inne w wodzie rozpuszczają,

A - me oczy w zdrowiu chowa, B - by skóra była zdrowa,

C - przed chorobami chroni, D - mych kości ciągle broni,

E - o mięśni moje dba, przyjaciółka krwi to - K.

Gdzie mieszkają witaminy? W ciele chłopca i dziewczyny.

Oni dobrze  o tym wiedza, gdzie te witaminy siedzą.

Owoce i warzywa są najbardziej zdrowe, gdy spożywasz je surowe.

Pięć posiłków z nimi jedz, będziesz umiał szybko biec.

Bo aktywność się opłaci, serce w zdrowie ubogaci.

Witaminy pozdrawiają, lecz się z nami nie żegnają.

I chcą z nami być codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie.

Jan Kołodziejczyk

Gratulujemy!

W trakcie spotkania dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej „Zdrowe odżywianie”, która wzbogaciła ich wiedzę o wpływie witamin na nasz organizm. Zastanawiały się również czy współczesny Europejczyk może obawiać awitaminozy  lub innych chorób związanych z odżywianiem i jaką stosować dietę, żeby mieć energię i witalność na co dzień. Podjęto również temat „Pandemii XXI w.”, czyli cukrzycy. Według Światowej Organizacji Zdrowia około 347 mln. ludzi na świecie ma cukrzycę. Istnieje rosnąca globalna epidemia cukrzycy, u której podłoża leży nadwaga, otyłość oraz brak aktywności fizycznej, nie tylko u dorosłych także wśród dzieci. W poznaniu i zrozumieniu mechanizmu powstania tej choroby i jej objawach, diagnozowaniu i w środowisku pomógł film instruktażowy „Cukrzyca-mini przewodnik dla każdego”. W trakcie prozdrowotnej imprezy na podsumowanie wiedzy jej uczestników przygotowano Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, którą dzieci zdały na szóstkę, świadczą o tym  liczne nagrody otrzymane przez uczestników spotkania. Ponieważ aktywność fizyczna jest kluczowa dla naszego zdrowia przeprowadzono turniej sportowy na wesoło z nietypowymi przyrządami po hasłem „Wyścig po zdrowie”. Wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałą sprawnością fizyczną- gratulujemy!. Najszybciej do mety zwanej Zdrowiem dobiegała „Szóstka”. Jesteśmy dumni z naszych wychowanków i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Szczególne podziękowania kierujemy do Starosty Mińskiego za objęcie honorowym patronatem naszego przedsięwzięcia promującego zdrowie i przekazanie materiałów promocyjnych powiatu.

Dziękujemy również Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim, Placówce handlowej „Impet-komputery z impetem” i Radzie Rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 6 za ufundowanie nagród, które pozwoliły godnie uhonorować zaangażowanie wszystkich uczestników.