GOŚĆ Z BRAZYLII - SPOTKANIE AUTORSKIE

spotkanie z elizą piotrowską ver222 kwietnia 2016 r. w murach szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim pojawił się niecodzienny gość – pani Eliza Piotrowska - współczesna pisarka i  poetka, a także ilustratorka książek dla dzieci. Jej twórczość cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych czytelników. To osoba, która pracuje z pasją, potrafi subtelnie  wniknąć w świat dziecięcych  przeżyć, doskonale rozumie odczucia uczniów klas I – III.

Autorka na kartach swych powieści  prowadzi z czytelnikiem dialog. Z książkami pani Elizy nie można się nudzić. Ciekawy, tajemniczy tok narracji zachęca do zgłębiania jej utworów także dorosłych. Książki pani Elizy są wsparciem w procesie wychowawczym dla wielu rodziców. Powieści tej autorki często  kształtują poglądy uczniów w nieznanych dziedzinach, z którymi czytelnicy spotykają się po raz pierwszy. Tematyka książek pani Piotrowskiej ma często charakter intrygujący, pomaga w rozumieniu innych ludzi i otaczającego świata.

DSC 0006 DSC 0097 DSC 0090 DSC 0095 DSC 0027 DSC 0071 DSC 0083

 

Pani Eliza na co dzień mieszka w Brazylii i  wypada podkreślić, że przyjechała  do Polski specjalnie promować swoją twórczość. Zapoczątkowała tym samym cykl spotkań autorskich w naszej szkole. Uczniowie klas pierwszych mieli możliwość do skorzystania z warsztatów literackich prowadzonych z pełnym profesjonalizmem  przez samą autorkę. Pani Eliza przybliżyła uczniom zasady techniki pisarskiej, a ponadto na podstawie opowiadania Bajka o drzewie w ciekawy sposób mówiła o trudnej drodze każdego człowieka ku dorosłości.

DSC 0125 DSC 0127 DSC 0181 DSC 0185 DSC 0188 DSC 0202 DSC 0223

Spotkanie było również okazją do zadania pisarce wielu pytań związanych z jej zainteresowaniami, życiem rodzinnym, prywatnymi doświadczeniami. Odbyło się ono z inicjatywy pani Renaty Adamczak, mamy uczennicy klasy 1 c, Majki Adamczak. Zaangażowanie rodziców w wychowanie do czytania jest dziś niezwykle cenne, bo wytwarza wśród dzieci motywację do zgłębiania lektur. 

DSC 0219Pani Eliza w podziękowaniu za spotkanie autorskie z naszymi wychowankami otrzymała piękną laurkę wykonaną własnoręcznie przez uczniów – a był to kosz pełen kwiatów, których wnętrza ozdabiały fotografie uśmiechniętych uczniów. Pani dyrektor SP 6, Anna Zalewska, w ciepłych słowach pogratulowała miłemu Gościowi sukcesów, a dzieci dołączyły do tego bukiet pięknych polskich kwiatów. Mamy głęboką nadzieję, że spotkania z twórcami literatury pomogą rozwinąć talenty literackie wielu  uczniów i pogłębią poziom czytelnictwa w naszej szkole.

Bożena Swatko