SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ELIZĄ PIOTROWSKĄ

08Pani Eliza Piotrowska, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, laureatka ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych, już po raz drugi odwiedziła Szkołę Podstawową nr 6 im H. Sienkiewicza w Mińsku Mazowieckim, gdzie 16 maja 2017 r.  miało miejsce spotkanie autorskie.

 

Książki pani Elizy cieszą się wśród uczniów naszej szkoły dużą poczytnością. Grono oddanych fanów z niecierpliwością oczekiwało na przybycie Gościa. Gdy pisarka weszła do sali,  na twarzach zebranych pojawił się uśmiech. Autorkę powitano  również gromkimi brawami. Pani Eliza Piotrowska to nie tylko znakomita i utytułowana pisarka,  ale również znawca  psychiki najmłodszych czytelników, który doskonale zna i rozumie świat dziecięcych problemów. Autorka dzięki wrodzonej empatii potrafiła błyskawicznie nawiązać kontakt z czytelnikami i w oparciu o swoje książki przeprowadzić ciekawy projekt.

Mityng miał charakter pełnych humoru opowieści na temat bohaterów literackich utworów pani Piotrowskiej. Autorka opowiadała o tajnikach warsztatu pisarskiego, o tym, jak konstruuje się fabułę, prowadzi akcję i na co trzeba zwrócić uwagę przy kreowaniu bohaterów i ich świata. Czytelnicy dowiedzieli się, że pierwowzorem  popularnej cioci Jadzi, bohaterki cyklu książek autorki, jest pani Eliza we własnej osobie. Artystka potrafiła uruchomić wyobraźnię uczniów poprzez opowieści o swoich przygodach.Słuchacze mieli również okazję poznać innych  bohaterów książek pani Elizy.

W pierwszej części spotkania zorganizowanej dla uczniów klas trzecich nt.  „Ciocia Jadzia i szkoła” autorka wyjaśniła, jak opis wyglądu postaci ma się do cech jej charakteru. Mityngowi towarzyszyła pacynka popularnej bohaterki książki. W drugiej części spotkania, wersji z warsztatami plastycznymi, uczniowie klas pierwszych wysłuchali najciekawszych fragmentów powieści cyklu Ciocia Jadzia, a ponieważ mają swoje święta mamy, babcie czy dziadkowie, a brakuje w kalendarzu Dnia Cioci, w formie rekompensaty za takie niedopatrzenie dorosłych, dzieci malowały dla drogich kuzynek  laurki. W nagrodę otrzymały naklejki z wizerunkiem jednej z bohaterek powieści pani Elizy.

Artystka razem z uczniami poszukiwała  źródeł wyobraźni, zastanawiała się, jak można znajdować inspiracje na różnych płaszczyznach rzeczywistości. Podczas spotkania zorganizowano również kiermasz książek pani Elizy. Uczniowie mieli możliwość pozyskania autografu pisarki. Wizyta autora w szkole to niepowtarzalna okazja dla uczniów do spotkania prawdziwego człowieka pióra. Takie inicjatywy wprowadzają młodego czytelnika w świat książki i przygotowują do dalszego kształcenia literackiego.Myślę, że spotkanie autorskie z panią Elizą Piotrowską na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły.

                                                                                                                      Bożena Swatko

Dyrekcja SP 6 składa serdeczne podziękowania Radzie Rodziców Szkoły, a zwłaszcza pani Renacie Adamczak,  za wysiłki włożone w zorganizowanie bardzo udanego i pouczającego spotkania autorskiego z panią Elizą Piotrowską.

02 03 04 04a 05 06 07 08 09 10 11 12