ŚWIĘTO PATRONA

612 maja bieżącego roku obchodziliśmy uroczyście dzień Patrona naszej szkoły- Henryka Sienkiewicza. Obchody jego święta wpisały się już na stałe w historię szkoły. Podczas uroczystych akademii wspominamy postać pisarza, gdyż jesteśmy dumni z faktu posiadania takiego patrona. Szanujemy go jako pisarza i człowieka, ponieważ pozostawił po sobie niepospolity dorobek twórczy, a także wskazania życiowe aktualne również w czasach nam współczesnych.

            Święto szkoły rozpoczęła dyrektor szkoły pani Anna Zalewska, przypominając społeczności szkolnej najważniejsze fakty z biografii i twórczości pisarza. Wystąpienie Pani Dyrektor poprzedzone zostało wprowadzeniem sztandaru szkoły, odśpiewaniem jej hymnu i złożeniem biało-czerwonej wiązanki kwiatów przed portretem Henryka Sienkiewicza znajdującym się w holu szkoły. Opiekę nad pocztem sztandarowym oraz oficjalnym przebiegiem uroczystości objął p. Tomasz Rokita.

            Następnie zgromadzeni uczniowie i nauczyciele obejrzeli część artystyczną przygotowaną z wielką starannością przez organizatorki Święta Patrona: p. Lucynę Blacharską, p. Elwirę Czyż, p. Renatę Engelbrecht i p. Agnieszkę Nowak. W role bohaterów sienkiewiczowskich wcielili się uczniowie klasy Va, Vb, Vc. Część artystyczna oparta została na motywach powieści "W pustyni i w puszczy". Młodzi aktorzy z wielkim zaangażowaniem i kunsztem aktorskim wcielali się w role Stasia, Nel, Mei, Kalego czy też Beduinów. Dzięki dekoracji i scenografii wykonanej przez p. Małgorzatę Tomkiewicz, p. Sylwię Gugałę oraz p. Magdalenę Mariańczyk widzowie przenieśli się na afrykański kontynent, gdzie rozgrywa się akcja powieści. Oprawa muzyczna przygotowana przez p. Małgorzatę Domeradzką a także taniec w wykonaniu p. Sebastiana Reczka i jego uczniów z klasy trzeciej były elementami doskonale podkreślającymi egzotyczny świat ukazany w utworze. Występy uczniów przedstawiających scenki z powieści przeplatane były fragmentami filmu, co pozwoliło jeszcze bardziej przybliżyć widzom świat przedstawiony w utworze. Występy młodych aktorów zostały nagrodzone w pełni zasłużonymi brawami.

            Okolicznościowe spotkanie było kolejną okazją do przypomnienia postaci Henryka Sienkiewicza, a także wzbogacenia wiedzy na temat jego twórczości. Elementy humorystyczne zawarte w scenkach bawiły, ale też wzruszały, bo taki jest właśnie świat utrwalony na kartach powieści Henryka Sienkiewicza.     

R. Engelbrecht

1 2 3 5 4 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19