WIWAT MAJ ,TRZECI MAJ

DSC 0580Maj to piękny miesiąc nie tylko z powodu słonecznej aury, budzącej się do życia przyrody, śpiewających ptaków, ale także z powodu polskich majowych świąt: Święta Pracy, Dnia Flagi, Święta Maryjnego, Święta Konstytucji 3 Maja…

 

10 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Inscenizację przeplataną recytacją, grą aktorską, dekoracją oraz muzyką przygotowali uczniowie klasy 7a, 7d pod okiem pań: Agaty Cecotki, Grety Baltaziuk-Gałązki, Małgorzaty Tomkiewicz oraz Małgorzaty Domeradzkiej. Najstarsi reprezentanci szkoły uzmysłowili obecnej na uroczystości społeczności jak ważny jest fakt, że Polska, jako naród posiada niezwykle istotny dokument, jakim jest Konstytucja, która strzeże od 227 lat ładu, porządku, praw, obowiązków i wolności państwa oraz obywateli. Lekcją historii było nawiązanie do sejmu z 1791 roku, wspomnienie w scenariuszu postaci związanych z uchwaleniem polskiej, pierwszej w Europie, drugiej na świecie konstytucji: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Stanisława Staszica, Hugo Kołłotaja, Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego.

Lekcja patriotyzmu powiodła się, ponieważ nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły oglądali z zaciekawieniem i w ciszy występy swoich kolegów i koleżanek. Puentą apelu poświęconego rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja było wspólne odśpiewanie na baczność polskiej pieśni patriotycznej o charakterze hymnicznym, autorstwa Marii Konopnickiej - „Roty”.

Na zakończenie uczennice klasy 5b Oliwia Trajer oraz Nikola Litwińska nawiązały do języka ojczystego. Dbałość o poprawność i piękno mowy ojczystej to także okazywanie patriotyzmu, miłości do naszej ojczyzny, to obowiązek każdego ucznia naszej szkoły. Wyrazem zaangażowania dzieci w językowy patriotyzm było wykonanie plakatów o mowie ojczystej – języku polskim. Przed nami Dzień Patrona naszej szkoły – Henryka Sienkiewicza…

Wiwat Wolność – Naród – Historia – Język ojczysty!

DSC 0565 DSC 0567 DSC 0571 DSC 0572 DSC 0574 DSC 0576 DSC 0577 DSC 0578 DSC 0580 DSC 0581 DSC 0585