BÓG - HONOR - OJCZYZNA CZYLI LEKCJE JĘZYKA POLSKIEGO O HARCERSTWIE

Image result for harcerzW październiku klasa 5c omawiała na lekcjach języka polskiego powieść Seweryny Szmaglewskiej „Czarne Stopy”. Rozmawialiśmy o historii harcerstwa, o zasadach harcerza, postawie wobec drugiego człowieka, potrzebującego i starszego, wobec ojczyzny, zdrowia, życia. Uczniowie chętnie słuchali ciekawostek z życia harcerskiego opowiedzianych przez koleżanki z klasy – harcerki: Amelkę i Emilkę. Dziewczynki przyszły do szkoły w harcerskich mundurkach, pokazały, z jakich elementów składa się ich strój, co jest w nim ważne, dlaczego trzeba nosić mundur i dbać o jego wygląd.

 Mamy nadzieję, że dzieci zrozumiały, że dobra, pouczająca, zabawa i spędzanie wolnego czasu może mieć inny wymiar niż komputer, gry i smartfon. Może warto zwrócić uwagę naszych dzieci na staromodne, zajęcia dodatkowe np. „Harcerstwo”, które uczy wzajemnych, ciepłych relacji między rówieśnikami, rozmowy, uczciwości, patriotyzmu, honoru, empatii i dyscypliny…