IX POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY "ŚLADAMI STAROŻYTNYCH CYWILIZACJI"

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza ma ogromny zaszczyt

zaprosić Państwa szkoły do wzięcia udziału

w

IX Powiatowym Konkursie Historycznym

Śladami starożytnych cywilizacji”

 

Konkurs adresowany jest do szkół podstawowych (klasy 4-6). Tematyka

konkursu obejmuje dzieje starożytnych cywilizacji

(Egipt, Grecja oraz Rzym).

Wierzymy, że WASZEJ SZKOŁY nie zabraknie w konkursie, a

fascynujący świat antycznych cywilizacji będzie kluczem do sukcesu Państwa uczniów.

 

 

 

 

 

dokumenty do pobrania:

 

REGULAMIN KONKURSU

KARTA ZGŁOSZENIA - TEST WIEDZY

KARTA ZGŁOSZENIA - PRACA PLASTYCZNA

PROTOKÓŁ

ZAGADNIENIA NA KONKURS HISTORYCZNY

„ŚLADAMI STAROŻYTNYCH CYWILIZACJI”

etap szkolny

 

1. Położenie geograficzne Mezopotamii, Egiptu, Palestyny, Grecji, Rzymu.

2. Życie i wierzenia:

  • Izraelitów ( Jachwe, monoteizm)
  • Egipcjan (politeizm, główne bóstwa Ozyrys, Izyda, Anubis, Horus, Thot, Ra
  • Greków –politeizm- bogowie olimpijscy ( ich atrybuty i dziedziny, którymi się opiekowali) mity (O Prometeuszu, O Dedalu i Ikarze, O Heraklesie),
  • Rzymian – politeizm - bogowie rzymscy, początki chrześcijaństwa w Rzymie, Jezus z Nazaretu, Mesjasz, św. Paweł, ewangelie, apostołowie

3. Osiągnięcia w sztuce i kulturze: – piramidy, ziggurat, pismo klinowe,  Akropol, olimpiada, filozofia, kultura, teatr, mitologia, Olimp, bogowie olimpijscy, teatr grecki, Fidiasz,kolumny greckie, posąg, legenda O Romulusie i Remusie, akwedukty, drogi, prawo, Koloseum, termy, hipodromy

 

4. Główne pojęcia:Sumerowie, pismo klinowe, kanałnawadniający, polis, świątynia, ziggurat, Babilon, „dar Nilu”, świątynia, święte obrazki, kapłan, mumia, piramida, grobowiec, piramida Cheopsa, faraon, pisarz, chłopi, niewolnicy, papirus, hieroglify, Ziemia Obiecana, Izraelici, Stary Testament, Arka Przymierza, „walka Dawida z Goliatem, ” Abraham, Mojżesz, kamienne tablice, Dziesięcioro Przykazań, świątynia Salomona, Biblia, Hellada, Hellenowie, polis, kolonizacja, kolonia, barbarzyńcy, amfora, Ateny, Sparta, obywatel, demokracja, Ateny, Sparta, Persowie, Perykles, zgromadzenie ludowe, agora, wychowanie spartańskie, hoplita, ostrakon, Akropol, Termopile, cesarz, cesarstwo, legiony rzymskie, legionista, dyktator, centurion, legat, łuk tryumfalny, Kartagina, Hannibal, Juliusz Cezar, prawo rzymskie, drogi rzymskie, amfiteatr, akwedukt, most rzymski, drogi rzymskie, łuk, kopuła, Forum Romanum, gladiator, Koloseum, galernik, Juliusz Cezar, Oktawian August,

 

5.Związki frazeologiczne i powiedzenia: ikarowe loty, stajnia Augiasza, węzeł gordyjski, pięta Achillesa, syzyfowa praca, wrócić na tarczy, wrócić z tarczą, I ty Brutusie przeciwko mnie?, wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, kości zostały rzucone

 

6.Ustrój polityczny Egiptu, Sparty i Aten, Rzymu.