XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

DSCF0257

W dniach 24-26 maja w Gnieźnie odbył się XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Naszą szkołę reprezentowało czworo  uczniów wraz z dwiema nauczycielkami – panią Emilią Padzik oraz panią Agnieszką Leszczyńską.

Tradycja spotkań szkół sienkiewiczowskich sięga 1993 roku, kiedy to Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - pan Antoni Cybulski zorganizował pierwsze tego typu spotkanie w miejscu urodzenia  pisarza. Celem cyklicznych zjazdów jest pogłębianie wiedzy na temat patrona, promowanie działalności związanej z jego postacią, poznawanie nowych rejonów Polski, a także integracja uczniów i nauczycieli.

Gniezno  położone na Szlaku Piastowskim stanowiło wspaniałe tło dla przygotowanego przez organizatorów programu: uroczysty przemarsz ulicami pięknej gnieźnieńskiej starówki, zwiedzanie rekonstrukcji grodu w Biskupinie czy wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie kilka  filmów w technice 3D przybliżyło oglądającym pierwsze lata państwowości naszego kraju - to tylko niektóre z atrakcji. Jak co roku nie zabrakło też gościa specjalnego: tym razem był to wnuk pisarza pan Juliusz Sienkiewicz.

Spotkanie szkół noszących imię polskiego noblisty – Henryka Sienkiewicza – na pewno pozostanie w pamięci uczestników na długo, zarówno ze względu na wyjątkowe miejsce tegorocznego zlotu jak i ciepłą i rodzinną atmosferę.