Europejski Tydzień Autyzmu

Jak co roku w grudniu jest obchodzony Europejski Tydzień Autyzmu. W roku 2007 przebiegał on pod hasłem „Poznać-Zrozumieć-Pomóc”.

12 grudnia 2007 roku w Miejskim Domu Kultury odbyła się konferencja zorganizowana przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu oraz Gimnazjum nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Miała ona na celu przybliżyć społeczności lokalnej problemy dzieci oraz dorosłych dotkniętych autyzmem.

Podczas spotkania wykład wygłosiła pani Marzena Grzyb na temat nadwrażliwości i braku wrażliwości na bodźce wzrokowe, słuchowe, dotykowe, ruchowe, odczuwany przez osoby autystyczne.
Pani dr Joanna Kosmalowa z Akademii Pedagogiki Specjalnej opowiadała o terapeutycznych grupach wsparcia organizowanych dla rodziców, których dzieci borykają się z problemem autyzmu.
Fundację Synapsis reprezentował pan Mariusz Żelazko, który przedstawił spółdzielnię pracy, gdzie dorośli autystycy mają szansę samodzielnie zarobić na swoje potrzeby i godne życie. Podczas spotkania zostały rozdane nagrody w konkursie plastycznym „Oswoić świat”.
   Spotkanie umiliły występy dzieci z naszej szkoły. Zaprezentowały przedstawienie „Bajka o szczęściu” wyreżyserowane przez opiekuna grupy teatralnej, panią Hannę Gorzałkę. Mieliśmy okazję wysłuchać piosenki zaśpiewanej przez Anię Piętkę, uczennicę klasy integracyjnej Gimnazjum nr 2. Ze wspaniałym koncertem poezji śpiewanej wystąpił również pan Daniel Gałązka. Na koniec o codziennych problemach klas integracyjnych oraz szkół, gdzie uczą się dzieci autystyczne, opowiedzieli nauczyciele z placówek Mińska Mazowieckiego i Ignacowa. O naszej klasie integracyjnej opowiadała pani Agnieszka Łodyga, nauczyciel wspierający klasę. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć czynny udział w promowaniu wiedzy na temat autyzmu, poszerzaniu świadomości społecznej. Była to bardzo ważna inicjatywa, gdyż z tym zaburzeniem żyje w Polsce ponad 50 tyś. osób.

Zdjęcia: Marek Łodyga

pokaz slajdów

Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

Ostatnia aktualizacja strony: Jeszcze nie aktualizowana