JAK ZADBAĆ O SIEBIE W CZASIE EPIDEMII?

Lockdown jest kłopotliwy dla każdego z nas – uczniów, nauczycieli i rodziców. Wszyscy znajdujemy się w przykrej sytuacji i zastanawiamy się nad sposobem przełamania niewygód spowodowanych   szerzeniem się koronawirusów. Czy warto skupiać się na negatywnych myślach? Lepiej zrobić plan radzenia sobie w trudnych sytuacjach, który pomoże nam zadbać o samopoczucie i efektywne wywiązywanie się z zadań. W tym celu dobrze byłoby porozmawiać z rówieśnikami, nauczycielami oraz rodzicami i wspólnie zastanowić się nad otaczającymi nas przeszkodami. Można skorzystać z sugestii przedstawionych w tym artykule.

 

Na wstępie proponuję zrobić odpowiedni harmonogram działań, aby łatwo odzyskać kontrolę, zniwelować poczucie zagubienia oraz lęk. Należy trzymać się rytmu dnia, starać się planować, wyznaczać sobie ramy czasowe na obowiązki i odpoczynek. Nasz mózg lubi rytuał i przewidywane aktywności, odciąża wtedy czujny układ nerwowy. Nawet jeśli nie wychodzimy, należy wykonać codzienną toaletę, ubrać się. Trzeba zwracać uwagę na fizjologiczne kwestie, zrównoważoną dietę, regularne pory posiłków, regularny sen, aktywność fizyczną. Możemy w ten sposób redukować napięcie, poprawić odporność i samopoczucie, doładować się endorfinami.

W trakcie nauki istotna jest określona przestrzeń do pracy, używanie tego samego miejsca do zajęć lekcyjnych, uporządkowanie biurka i ograniczenie „rozpraszaczy”, takich jak: Facebook, Instagram, TikTok i inne… Picie dużej ilości wody oraz wietrzenie pomieszczeń poprawia koncentrację i efektywność. Sprawmy, aby nauka była skuteczna. Warto sprawiać sobie każdego dnia małe przyjemności, posłuchać ulubionej muzyki, poczytać świetny kryminał, pobawić się ze zwierzakiem domowym lub zatańczyć zumbę. Zająć się tym, co lubimy i co dostarcza nam energii. Starajmy się rozgraniczyć obowiązki i odpoczynek, tak żeby znajdować czas na relaks.

Można poszukać nowej pasji albo zrobić listę czynności, które lubimy robić i będziemy codziennie coś dla siebie wybierać. Ułożyć puzzle? Zacząć tworzyć piękne rzeczy z papieru czy sznurków? Nauczyć się nowego języka? Wieczorem zorganizować imprezkę on-line? Pomyślmy o sobie i innych! Zadzwońmy do przyjaciół i porozmawiajmy o obecnej sytuacji! Przywołajmy inne myśli, np.: fabuły ostatnio obejrzanego serialu, świetnego dodatku do gry czy choćby planów wakacyjnych! Może obejrzyjmy nowe popularne memy, a może śmieszne koty? Dzielmy się humorem z innymi!

„Po każdym spadku jest górka”. Radziliśmy już sobie w różnych trudnych sytuacjach. Jeśli jednak różne pomysły zawodzą, trzeba dzielić się obawami, nie bać się mówić o tym, co trudne. Warto porozmawiać z osobą dorosłą, wychowawcą, psychologiem. To, jak się czujemy, co robimy i co myślimy jest ze sobą ściśle powiązane. Jeśli chcemy zmienić swój nastrój, musimy zmienić nasze myśli i działania. Poczucie tego, że dajemy radę poprawia nasze samopoczucie i zmniejsza obawy. Dbajmy o siebie i doceniajmy siebie!

            Weronika Araszkiewicz