ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 - POWITANIE

Dyrektor SP6Drodzy Uczniowie

Kiedy w ostatnich tygodniach przygotowywaliśmy się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, zakładaliśmy, że spotkamy się wszyscy w sali gimnastycznej naszej szkoły. Stało się inaczej, wobec trudności w zorganizowaniu inauguracji z udziałem całej społeczności chciałbym tym listem bardzo serdecznie wszystkich powitać.

 

 

 

 

Życzę nam wszystkim, aby sytuacja w nowym roku szkolnym pozwoliła nam na jak najdłuższe korzystanie z nauki stacjonarnej. Niczego przed właśnie zakończonymi wakacjami nie brakowało nam tak bardzo, jak wspólnego bycia z innymi. Tak długo, jak to tylko możliwe, będziemy pielęgnować bezpośrednie relacje, budować poczucie wspólnoty w klasie i w szkole, doskonalić Wasze kompetencje interpersonalne.

Pierwszego września każdego roku zwykle wspominamy bohaterstwo Polaków, którzy stawiali czynny opór hitlerowskiemu najeźdźcy w 1939 roku. Przytaczane przy tej okazji słowa: "nidgy więcej wojny" brzmią dzisiaj smutno, bo wszyscy widzimy jak daleko światu do pokoju. Konflikty w Syrii, Afganistanie, niepokojące wieści z granicy z nieodległą przecież Białorusią, o których na pewno słyszeliście, nie napawają optymizmem. Nawet jeśli nie będziemy mogli zrobić wiele, chciałbym, abyśmy nie pozostawali obojętni.
Chciałbym, aby Uczniowie Szóstki nie tylko rozumieli otaczającą ich rzeczywistość, ale także wykazywali się empatią wobec tych, którzy na skutek niehumanitarnych działań cierpią.
Jeśli język mediów okaże się dla Was niedostatecznie zrozumiały, wyjaśnienie ważnych spraw stanie się zadaniem także Szkoły.

Zadaniem moim jako dyrektora i nauczycieli będzie pokazywanie Wam, Drodzy Uczniowie, tego co w kulturze najistotniejsze. Miałem zamiar mówić o przypadających w tym roku setnych rocznicach urodzin wybitnego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz wielkiego wizjonera Stanisława Lema. Rozmowy o tym, jak aktualne są ich utwory, zostawimy na czas lekcji. Naszą ambicją jest, abyście znali to, co klasyczne, powszechnie uznane, najwartościowsze. Wybór będzie należał do Was, nam zależy jednak na tym, żebyście choć trochę znali to, z czego zrezygnujecie.

Będziemy w tym roku wspólnie zastanawiać się nad możliwością zrobienia czegoś dobrego dla natury, czystych lasów, jezior i rzek, czystego powietrza. Dbając o środowisko, dbamy o samych siebie. Postęp jest konieczny i musi być nagły, jeśli chcemy myśleć o pomyślnej przyszłości na naszej planecie.

Będziemy razem pochylać się nad przyszłością, ale i przeszłością. Pretekstem będzie między innymi trwający jubileusz sześćsetlecia miasta. Przed nami liczne inicjatywy poświęcone okrągłej rocznicy przyznania Mińskowi praw miejskich, bo kto nie szanuje przeszłości, jest skazany na ponurą przyszłość.


Chcę być dyrektorem otwartym, mającym czas także dla Was, żyjącym sprawami Szkoły. Wierzę w to, że nasza wspólna praca będzie układała się pomyślnie. Jeśli przełoży się to na sukces każdego z Was z osobna lub sukces wspólny, będę jednym z najszczęśliwszych ludzi w naszym mieście.

O dobrą atmosferę w naszej Szkole dbają nie tylko nauczyciele i Wy sami, ale także Wasi Rodzice. W Szkole czekają już na Was zakupione przez Radę Rodziców gigantyczne szachy i zewnętrzny stół do tenisa stołowego.
Wszystko po to, aby pobyt w SP 6 stał się jeszcze przyjemniejszy. Korzystajcie z możliwości zabawy i szanujcie zakupiony przez Rodziców sprzęt.

Rok szkolny 2021 /2022 uważam za rozpoczęty. Wam - Uczniom, Waszym Rodzicom i Padagogom, ale także sobie życzę wszystkiego dobrego.

Krystian Matuszewski
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6