PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2021

21Pasowanie na czytelnika połączone z pierwszym wypożyczeniem książki to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego ucznia. Myślę, że pozostaje ono na długo w pamięci dziecka. Ceremonia pasowania, systematycznie organizowana przez nauczycieli biblioteki, na stałe wpisała się do kalendarza uroczystości szkolnych. W tym roku miała miejsce 22 października 2021 r., w przeddzień Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.

 

Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem fragmentów wiersza Edwarda Szymańskiego, w którym książka powitała uczniów kartek szelestem i tytułem na pierwszej stronie. O różnorodnych walorach płynących z czytania poezji i prozy mówiły również w dalszej części zajęć panie bibliotekarki – p. Marzena Król i p. Bożena Swatko. W tym dniu pierwszoklasiści poznali tajniki szkolnej biblioteki i obowiązujące w niej regulaminy. Wychowankowie okazali się świetnymi znawcami baśni oraz bajek i bez problemu rozwiązywali zagadki i krzyżówki literackie. Wysłuchali także utworu wierszowanego autorstwa Ewy Szelburg-Zarembiny pt. Czerwony Kapturek. Pierwszoklasiści zaskoczyli wnikliwą i emocjonującą interpretacją utworu.

Teraz nadszedł czas na uroczyste ślubowanie. Uczniowie obiecali, że będą korzystać z książek mądrze oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pamiątkę pasowania każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki ozdobioną logo SP 6. Kolejny etap zajęć to wypożyczenie pierwszej książki w szkolnej bibliotece. Po ceremonii pasowania najmłodsi wychowankowie stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej, co podkreślił manager szkoły, pan Krystian Matuszewski, którego obecność podczas uroczystości była miłym akcentem. Pan dyrektor skierował do najmłodszych wychowanków słowa wypowiedziane niegdyś przez noblistkę Wisławę Szymborską: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła i wyraził nadzieję, że ta piękna sentencja z pewnością będzie zachętą do rozpoczęcia przez uczniów przygody z książkami.

Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z zasobów księgozbioru szkolnego, toteż mam nadzieję, że od tej pory każdy „pierwszak” będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów literackich. Naszym najmłodszym czytelnikom życzę ciekawych przygód w świecie książek!

 

   Bożena Swatko

IMG 20211022 115937 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26