ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

stop palenie

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - 17 listopada 2022roku.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane
są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących
do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci)
mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Pamiętajmy, że:

Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo,
że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.

Przypominamy:

 - palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy,

- dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących,

- narażenie na dym tytoniowy tzw. „bierne palenie” jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet
w ciąży i dzieci, których rodzice/opiekunowie palą papierosy. Wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci: infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.

- palenie papierosów przez rodziców, a później rówieśników, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo używania wyrobów tytoniowych po osiągnięciu wieku dorosłego.

Każdy dzień bez papierosa to sukces! Każdy dzień bez papierosa zwiększa szansę na wydłużenie naszego życia. Po dziesięciu latach - po zaprzestaniu palenia ryzyko śmierci byłych palaczy jest identyczne, jak ryzyko śmierci wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu.

CHCESZ RZUCIĆ PALENIE?  NIE ZWLEKAJ, RZUĆ TERAZ !

pobrane

- wejdź na stronę internetową http://jakrzucicpalenie.pl

 http://jakrzucicpalenie.pl/jak-szybko-rzucic-palenie-test-uzaleznienia-od-nikotyny

- porozmawiaj ze specjalistą – skontaktuj się z zespołem Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym
tel. 801 108 108; 22 211 80 15

- Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy poniedziałek - piątek 9:00 – 21:00, sobota 9:00 – 15:00  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 801 108 108,

- zainstaluj bezpłatną aplikację http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/