WYCIECZKA DO STRASBURGA
Przed wizytą w Parlamencie Europejskim delegacja Szkolnego Klubu Europejskiego - Gabrysia i Ola z 8b oraz Nikola i Nika z 8a - udały się na zwiedzanie tego pięknego miasta. Podczas spaceru z panią przewodnik klimatycznymi uliczkami francuskiego miasta dowiedzieliśmy się co nieco o historii regionu Alzacji, otwartości i wielokulturowości tego europejskiego miasta oraz używanych tu językach. Sercem Strasburga jest Grand Ile, historyczne centrum tego miejsca, które wyróżnia się harmonijnym połączeniem stylu francuskiego i niemieckiego. Mieliśmy szansę podziwiać urokliwe budowle Starego i Nowego Miasta, m.in. budowaną przez trzy wieki i jedną z najwyższych na świecie gotycką Katedrę Najświętszej Maryji Panny, jeden z największych na świecie zegarów astronomicznych, symbol francuskiego baroku Pałac Rohan, Uniwersytet, Bibliotekę Uniwersytecką, budynek Rady Europy czy plac Klebera.
Zauroczyła nas dzielnica Petit France z jej niepowtarzalną atmosferą i domami z muru pruskiego nad rzeką Ill. Spróbowalismy croissanta, chrupiącą bagietkę, alzackie sery, precle i pierniki oraz Tarte Flambee, czyli bardzo cienkie ciesto podpłomykowe z różnymi dodatkami. Symbolem Alzacji jest również bocian, więc wyruszyliśmy do parku l'Orangerie, gdzie jest ich najwięcej. Strasburg robi wrażenie także wieczorową porą, a wiosną szczególnie pięknie prezentują się tutaj kwitnące drzewa magnolii.








