SP6 CZYTA
Inspiracją do opracowania i wdrożenia innowacji pedagogicznej z zakresu czytelnictwa pt. ,,Piątek z książką" była chęć umożliwienia częstego, bezpośredniego kontaktu dzieci z literaturą..
Czytanie jest bardzo skutecznym, a zarazem przyjemnym, sposobem na wzbogacenie wewnętrznych zasobów każdego dziecka. Książka to niewyczerpane źródło wrażeń, przeżyć i wiedzy. Uczy mowy ojczystej, sprzyja wzbogacaniu dziecięcego słownika, rozwija zainteresowania, pomaga dzieciom w przyswajaniu nowych treści. Poprzez utwory literackie dziecko uczy się rozumieć świat, dostrzegać i cenić ważne wartości społeczne (koleżeństwo, poczucie honoru, poszanowania drugiego człowieka). Pomaga kształtować pozytywne cechy charakteru (przyjaźń, opiekuńczość, wrażliwość, tolerancję). Dlatego tak ważne jest, by odnajmłodszych lat rozbudzać u dzieci zapał do czytania i zamiłowanie do książek.
Głównymi konkurentami książki stały się dzisiaj smartfony, komputery i telewizja. Założeniem innowacji było uświadomienie dzieciom, że czytanie jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu.