XVIII OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH W SZYDŁOWCU

XVIII OGÓLNOPOLSKI ZLOT 
SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH W SZYDŁOWCU

 
    „Zacni Waszmościowie! Z wielkim ukontentowaniem w sercu chcemy Waszmościów zaprosić do naszego Szydłowieckiego grodu na XVIII Zjazd Akademij Sienkiewiczowskich(...)”

 

    Tak brzmiał początek zaproszenia, które Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza, otrzymała od Liceum Ogólnokształcącego w Szydłowcu - tegorocznego organizatora corocznych spotkań szkół noszących imię Sienkiewicza.


    Do Szydłowca, niewielkiego miasteczka z pogranicza województw mazowieckiego i świętokrzyskiego, przyjechało około 300 uczniów i nauczycieli z 60 szkół, którym patronuje autor trylogii. -„Takich szkół w naszym kraju jest już ponad 200” - powiedział kustosz muzeum w Woli Okrzejskiej, twórca i „dobry duch” sienkiewiczowskich spotkań – pan Antoni Cybulski. W tym roku udział w zlocie wzięły uczennice z mińskiej „Szóstki”: Ania Sałajczyk, Justyna Sasin, Justyna Mroczek i pani Beata Sałajczyk.

    www.liceum.webd.pl

    Zlot rozpoczął się barwnym korowodem prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą, który przemaszerował ulicami miasta pod szydłowiecki zamek. Tam gości przybyłych z całego kraju powitał dyrektor liceum pan Karol Kopycki i przedstawiciele władz powiatu i miasta. Gospodarze wręczyli nagrody laureatom ogólnopolskich konkursów: literackiego i plastycznego, których tematem była twórczość Sienkiewicza.
    Uroczystości na dziedzińcu zamku szydłowieckiego uświetnił Juliusz Sienkiewicz – wnuk wielkiego pisarza. W ciekawy sposób przedstawił postać Sienkiewicza jako pozytywisty i wielkiego patrioty, ujmującego się za sprawami własnego narodu. Z gośćmi spotkał się również Mieczysław Kalenik - niezapomniany odtwórca roli Zbyszka z Bogdańca w ekranizacji „ Krzyżaków”, której reżyserem był Aleksander Ford. Aktor cierpliwie odpowiadał na pytania młodzieży dotyczące pracy nad filmem, rozdawał autografy i pozował do zdjęć.
    Wieczorem wszyscy uczestnicy zlotu z zapartym tchem obserwowali oblężenie i zdobywanie Zamku w Szydłowcu, przygotowane przez Grupę Rekonstrukcyjną z Tykocina i Bydgoszczy.
    Drugiego dnia zlotu uczestnicy z przewodnikami odwiedzili Świętokrzyski Park Narodowy z klasztorem Św. Krzyża na Łysej Górze. Po tej forsownej, ale ciekawej wędrówce zlotowicze mięli jeszcze dość sił, aby zwiedzić jedyne w Polsce, a drugie w Europie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Świetnie też bawili się wieczorem na dyskotece w szkole gospodarzy. Ostatni dzień zlotu to czas pożegnań. Uczestnicy wymieniają się adresami, obiecują sobie odwiedziny w czasie wycieczek szkolnych, bo przecież szkoły sienkiewiczowskie są w całej Polsce, w bardzo atrakcyjnych miejscowościach turystycznych.
    Jeszcze tylko wspólna msza w Kościele św. Zygmunta, podziękowania dla gospodarzy za gościnność i do zobaczenia za rok na XIX zlocie szkół sienkiewiczowskich w Przemyślu!