XX JUBILEUSZOWY OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH

[Rozmiar: 81757 bajtów]
Szkoła Podstawowa nr 6 na XX Jubileuszowym Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich 2012

W dniach 25-27 maja w Starogardzie Gdańskim spotkały się, już po raz dwudziesty, delegacje szkół noszących zaszczytne imię Henryka Sienkiewicza.

Na zaproszenie gospodarzy zlotu - Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 - przybyło około 200 uczniów i nauczycieli - przedstawicieli 42 szkół z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas szóstych: Klaudia Cudna, Michalina Mikulska, Emilia Szostak i pani Beata Sałajczyk, a także Dyrektor Szkoły Pani Anna Zalewska. 

[Rozmiar: 25743 bajtów] [Rozmiar: 32418 bajtów] [Rozmiar: 27947 bajtów]

Pomysłodawcą corocznych spotkań zlotowych jest Antoni Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. To on 20 lat temu, zafascynowany twórczością pisarza, postanowił zorganizować u siebie, w Woli Okrzejskiej pierwszy zlot szkół sienkiewiczowskich i namówił innych pasjonatów, aby w następnych latach organizowali spotkania w swoich miejscowościach. I tak się stało. Od 20 lat uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych spotykają się co roku w różnych miejscowościach Polski, aby promować wśród młodzieży wiedzę o Sienkiewiczu. Spotkania to również integracja młodzieży, świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów i znajomości, a także poznania poszczególnych regionów naszego kraju. 

Gospodarze dwudziestego zlotu zadbali, by goście się nie nudzili. Przygotowali bardzo ciekawy i obszerny program. 
Spotkanie rozpoczął kolorowy korowód wszystkich uczestników, który przemaszerował ulicami miasta. Na Rynku zlotowiczów przywitał wiceprezydent Starogardu, Pan Henryk Wojciechowski. Przedstawił krótką historię miasta i zaprosił wszystkich na uroczystą mszę do Kościoła św. Mateusza. Po mszy wszyscy przeszli do kina "Sokół", gdzie odbyło się oficjalne rozpoczęcie zlotu. Wręczono nagrody laureatom ogólnopolskich konkursów zlotowych: literackiego, plastycznego i informatycznego, których tematem była twórczość Henryka Sienkiewicza.

Wielką radość sprawiła nam informacja, że główną nagrodę w konkursie informatycznym zdobyła uczennica naszej szkoły Gabrysia Bobruś. A to jeszcze nie wszystko, bo również nasze uczennice: Łucja Czyż, Martyna Kowalczyk, Zuzanna Jurczak i Julia Rodzoch zdobyły wyróżnienia w konkursie plastycznym.

[Rozmiar: 35180 bajtów] [Rozmiar: 29569 bajtów] [Rozmiar: 26255 bajtów] [Rozmiar: 35692 bajtów] [Rozmiar: 24461 bajtów] [Rozmiar: 27037 bajtów] [Rozmiar: 28846 bajtów]

Uroczystość uświetniło przedstawienie przygotowane przez gospodarzy, występ Kapeli Kociewskiej i koncert lokalnego zespołu reggae "Jordan".

Drugi dzień zlotu wypełniły wycieczki. W Gdańsku grupy zlotowe pod opieką przewodników zwiedziły Starówkę, Muzeum Bursztynu, popłynęły galeonem "Lew" na Westerplatte. Po południu wszyscy udali się do miejscowości Szpęgawsk, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem zamordowanych przez Niemców mieszkańców Ziemi Kociewskiej. Następnie wszyscy przeszli nad jezioro Jamertal, gdzie w 1960 r. realizowano pierwsze zdjęcia do filmu "Krzyżacy"(reż. Aleksaner Ford). Czekał tu na nas Mieczysław Kalenik, odtwórca roli Zbyszka z Bogdańca w tym filmie. Wzruszony aktor opowiadał, że w tym miejscu w czasie pierwszych scen do filmu uczył się jazdy konnej i doświadczał gościnności miejscowej ludności. Potem cierpliwie odpowiadał na pytania młodzieży,rozdawał autografy i pozował do zdjęć. Tradycją Zlotów Sienkiewiczowskich są spotkania z członkami rodziny pisarza. 

[Rozmiar: 33131 bajtów] [Rozmiar: 29871 bajtów] [Rozmiar: 32825 bajtów]

W leśniczówce "Hubertus" czekała nas następna niespodzianka. Odwiedził nas wnuk pisarza, Juliusz Sienkiewicz, który bardzo ciekawie opowiadał o historii rodu Sienkiewiczów. Przedstawił tez kilka zabawnych anegdotek i historyjek z życia swojego sławnego dziadka. Potem wszyscy przy ognisku oglądali pokaz walk Bractwa Rycerskiego, a chętni mogli nauczyć się kilku tańców rycerskich.

Ostatni dzień zlotu to czas pożegnań. Ostatnie wspólne zdjęcia, wymiana adresów i do zobaczenia za rok na XXI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich.

[Rozmiar: 26740 bajtów] [Rozmiar: 38721 bajtów] [Rozmiar: 37125 bajtów] [Rozmiar: 38877 bajtów] [Rozmiar: 36403 bajtów] [Rozmiar: 28513 bajtów] [Rozmiar: 27947 bajtów] 
[Rozmiar: 15551 bajtów]