79. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO I MIŃSKI DZIEŃ WOLNOŚCI

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski zaprasza Szanownych Państwa na wspólne obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Mińskiego Dnia Wolności, czyli zakończenia okupacji niemieckiej w Mińsku Mazowieckim.

wedrowka nabu plakat
kliknij

1 sierpnia 2023 r. o godz. 17.00 uczcimy pamięć powstańców chwilą ciszy, a następnie zaprosimy uczestników do wysłuchania poruszającej opowieści "Wędrówka Nabu" w wykonaniu grupy „Opowieści z Walizki”.

Tym razem nasze obchody skupią Państwa uwagę wokół dramatu ludności cywilnej i konieczności ucieczki, opuszczenia domu i swojego ukochanego miasta. Pokażemy wybrane fotografie dokumentujące exodus Warszawiaków w 1944. Wraz z dr Lillą Kłos oraz Miejskim Domem Kultury przygotowaliśmy także okolicznościową Jednodniówkę, w której przeczytacie o warszawiakach znajdujących schronienie w naszym mieście.

O godzinie 14.00 będziemy składać kwiaty wraz uczniami i kadrą Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy przy pamiątkowym kamieniu na  terenie szkoły. Również serdecznie Państwa zapraszamy.

Więcej o spektaklu:

Spektakl inspirowany jest bajką Jarosława Mikołajewskiego, który swoim tekstem zareagował na tragedię na Morzu Śródziemnym. Jednak opowieść o uchodźcach opuszczających swoje domy niestety wciąż jest aktualna. Opowiadaczki: Anna Woźniak i Joanna Sarnecka przeniosły historię na różne granice, także na tę polsko - białoruską. Narrację zbudowały korzystając także z wywiadów  z młodymi aktywistkami i aktywistami, które Anna Woźniak prowadziła w ramach sieci Badacze i Badaczki na Granicy oraz własnych granicznych doświadczeń aktywistycznych. Spektakl zadedykowały małej Maryam - dziewczynce w drodze. Opowiadają go małym (od około 7 lat) i tym całkiem dorosłym dzieciom.