BLIŻEJ NATURY

Zdjęcie-0047

 

Zerówkowicze bliżej natury

W końcu września dzieci z oddziałów 0 uczestniczyły w wycieczce do pobliskiego lasu.

 

 

 

Spotkały się z panem leśnikiem – Jackiem Wąsowskim, który pokazał wszystkim najstarszą sosnę. Wyglądała ona naprawdę imponująco. Ktoś zauważył, że jest trochę podobna do duuużego brokuła.

Następnie pan z Nadleśnictwa w bardzo ciekawy sposób przybliżał 6-latkom ciekawostki dotyczące roślin i zwierząt. Zwrócono uwagę na zagrożenia dla lasu wynikające z lekkomyślności ludzi. Dzieci wykazały się znajomością zasad właściwego zachowania w lesie, szczególnie pamiętając o zakazie śmiecenia. Leśna wędrówka stała się doskonałą okazją do kształtowania zaczątków postaw proekologicznych. Bezpośredni kontakt ze środowiskiem, oglądanie, słuchanie, dotykanie sprzyjało ponadto lepszemu poznawaniu otoczenia przyrodniczego. Do wielu dzieci, do poziomu ich wrażliwości, przemawiały urocze krajobrazy i barwy początku jesieni. Spacer do lasu w grupie to również ważne działanie w zakresie integracji oraz aktywności ruchowej.

Zdjęcie-0045 Zdjęcie-0048 Zdjęcie-0053

Na zakończenie podziękowaliśmy naszemu przewodnikowi, a dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek. W drodze powrotnej poruszały się cicho wsłuchując się w leśne odgłosy. Jednak nie było ich zbyt wiele. Wiadomo, już jesień i niektóre ptaki odleciały – skomentowała jedna z dziewczynek.

Dłuższe lub krótsze spacery czy wyjścia do lasu to doskonała forma spędzania czasu wolnego. Wartości, walory edukacyjne i wychowawcze są tu bardzo bogate. Zachęcamy rodziców i opiekunów do korzystania z nich i wprowadzania swych pociech w cudowny świat przyrody. A my – w zerówce, będziemy kontynuować bliskie kontakty wychowanków z otoczeniem. Warto bowiem zafascynować, stworzyć warunki do podziwiania lasu o każdej porze roku. Mali przyjaciele przyrody to w przyszłości potencjalnie dobrzy ludzie.

Jolanta Czyżkowska

Zdjęcie-0047 Zdjęcie-0048 Zdjęcie-0045 Zdjęcie-0050 Zdjęcie-0052 Zdjęcie-0053 Zdjęcie-0055