TURNIEJ WARCABOWY - 2018

Warcaby to nie tylko gra planszowa, lecz także edukacyjna, bowiem uczy m. in. koncentracji, cierpliwości, gry „fair play”, wprowadza elementy zdrowego współzawodnictwa, rozwija umiejętności planowania i realizacji różnych strategii.

Wychowankowie naszej świetlicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w Turnieju Warcabowym, który został rozegrany 7-14 lutego. Do turnieju mógł zapisać się każdy uczeń z klas I-III zapisany do świetlicy. Uczniowie przed rozgrywkami ćwiczyli ze swoimi kolegami i koleżankami uczęszczając na koło warcabowe prowadzone przez wychowawcę świetlicy, jak również w domu. Rozgrywki odbywały się między oddziałami klas I, II i III. Turniejowi towarzyszyły pozytywne emocje, koledzy kibicowali, wszyscy byli skupieni na rozgrywkach.

Laureaci turnieju:

I miejsce: Oliwier Maruszak kl. Ic

II miejsce: Marcel Turczyk kl. Ic

III miejsce: Julia Rogala kl. IIb

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!!!!!!

Zasady gry:

1. Grę rozpoczyna zawodnik grający białymi pionami. Gracze na zmianę wykonują kolejne ruchy. Ruchów nie wolno cofać.

2. Bicie pionów jest obowiązkowe, a w jednym ruchu wolno bić więcej niż jeden pion, zarówno naprzód, jak do tyłu. Gracz, który nie zauważy bicia traci pionka.

3. Gdy którykolwiek z pionów dojdzie do ostatniego rzędu planszy, zamienia się w damkę. Damka w jednym ruchu może przemieścić się o dowolną ilość pól, przed biciem, jak i po biciu. Bicie damką jest obowiązkowe. Istnieje obowiązek maksymalnego bicia damką, to jest bicia największej ilości pionów.

4. Gra toczy się do chwili zbicia przez jednego z grających wszystkich pionów i damek przeciwnika lub do chwili osiągnięcia remisu. Gracz, który zablokuje wszystkie piony przeciwnika, wygrywa partię.

warcaby01 warcaby02 warcaby03 warcaby05 warcaby04 warcaby06 warcaby07 warcaby08 warcaby09