JESTEŚMY RÓŻNORODNI. KAŻDY CZŁOWIEK JEST JEDYNY I NIEPOWTARZALNY

14Dnia 3 grudnia 2021 r. w naszej szkole obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Celem działań było przybliżenie całej społeczności szkolnej sytuacji osób z niepełnosprawnościami, czyli tych, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu, spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej. Obchody tego dnia były również okazją do zwiększenia świadomości o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia.

Na tę okazję zrobiono w szkole gazetki, poruszające kwestie różnorodności oraz trudności każdego z nas. Została stworzona galeria sławnych osób z niepełnosprawnością. W klasach 2a, 2c oraz 3c przedstawiono prezentację oraz omówiono w jaki sposób można zadbać o innych. Została również przeprowadzona zabawa sensoryczna, dzieci mogły na chwilę poczuć się jak osoby niesłyszące, niewidome oraz osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dzieci słusznie zauważyły, że osoba z niepełnosprawnością musi włożyć dużo wysiłku, aby sprostać codziennym obowiązkom i radzić sobie z różnymi ograniczeniami.

Jesteśmy przekonani, że to doświadczenie pozwoli uczniom naszej szkoły jeszcze lepiej zrozumieć trudności osób z niepełnosprawnościami oraz zauważać mocne strony. Rozmowa oraz ćwiczenia dodadzą pewności w działaniach dzieci. Tak, aby śmiało okazywały emaptię i otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka, który może różnić się wyglądem lub zachowaniem, ale jest tak samo ważny, jak każdy z nas.

Koordynatorami tego przedsięwzięcia były: Urszula Kielak-Bartnicka, Weronika Araszkiewicz, Małgorzata Gałązka, Dorota Perl, Agnieszka Królak, Marzanna Barys oraz Uczennice z Wolontariatu z klasy 8a, oraz Uczniowie z klasy 7a.

 

Krótka ściągawka dla każdego:

•Traktuj innych równo, nie specjalnie.

•Pamiętaj, wszyscy różnimy się od siebie i jesteśmy sobie równi.

•Dbaj o zniwelowanie różnic np.: usiądź, kiedy rozmawiasz z osobą korzystającą z wózka inwalidzkiego.

•Nie naruszaj przestrzeni osób z niepełnosprawnością.

•Zawsze zwracaj się do osoby, nie jej opiekuna.

•Nie zakładaj z góry, czego druga osoba potrzebuje.

•Zapytaj, zanim pomożesz.

•Zadbaj o dostępność w komunikacji/informacji.

•Rozmawiaj naturalnie („do widzenia”, „idziemy?).

• Jeśli tylko zechcesz, dasz radę! Możesz zapewnić wsparcie osobie z niepełnosprawnością. Okazać swoje zainteresowanie, porozmawiać, pośmiać się z nią. Podobnie ona z Tobą :)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23