WYCIECZKA DO MALOWANEJ ZAGRODY


4W październiku uczniowie z klas III a, III b i III c mieli okazję odwiedzić Malowaną Zagrodę w Kawęczynie. Głównym celem wyjazdu było przede wszystkim zintegrowanie uczniów, a także uczestniczenie w programie „Od ziarenka do bochenka”. Dzieci mogły naocznie zobaczyć wszystkie etapy wypiekania chleba od ziarenka zboża, aż po wypiekanie w piecu.

 

W pierwszej kolejności przywitano dzieci staropolskim zwyczajem – chlebem i solą. Natomiast z uwagi na coraz chłodniejsze dni, na uczniów czekała również gorąca herbata i drożdżówka z budyniem. Dzięki temu dzieci mogły nabrać sił na dalsze aktywności. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia starej wiejskiej zagrody z izbą etnograficzną. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach w piekarni, gdzie obejrzeli pokaz przygotowywania chleba do wypieku oraz mielili nasiona różnych zbóż. Dodatkową atrakcją była przejażdżka zadaszonym wozem traperskim, podczas której dzieci podziwiały okoliczne krajobrazy i śpiewały piosenki. Uczniowie mogli również karmić kozy i daniele. Następnie zagościliśmy u okolicznego kowala, który w kuźni pokazał podstawowe narzędzia oraz proces wybijania podkowy. W końcu udaliśmy się do starej szkoły. Dzieci z uwagą przysłuchiwały się pani przewodnik, która opowiadała o szkole w dawnych czasach. Na koniec wszyscy wypili kubek ciepłej herbaty i posilili się kiełbaską z grilla. Zadowoleni powróciliśmy do domu.

2 3 4 7 5 8 9 10 11 14 15 16 17 18 19 20 12 21 13