UROCZYŚCIE ŚLUBUJEMY...

 

LOGOMy, uczniowie klasy pierwszej
uroczyście ślubujemy,
że o książki z biblioteki
jak o zdrowie dbać będziemy.


Do tradycji biblioteki
pasowanie się zalicza,
zwiększa grono czytelników
w Alma Mater Sienkiewicza.

Takimi słowami uczniowie klasy 1a wpisali się w grono miłośników książki. 24 października 2023 r. w bibliotece miało miejsce pasowanie na czytelnika. To bardzo ważny dzień w życiu pierwszoklasisty. Wszystkim wychowankom towarzyszyły ogromne emocje tym bardziej, że uroczystość miała miejsce w obecności nie tylko pań wychowawczyń (pani Marzanna Barys i pani Anna Palinowska), ale również przyglądali się zajęciom przedstawiciele dyrekcji (pan dyrektor Krystian Matuszewski oraz pani wicedyrektor Agnieszka Łodyga).

 

Lekcja rozpoczęła się już w holu przed drzwiami wejściowymi, gdzie uczniowie obejrzeli logo biblioteki, a także zostali poinformowani, że nosi ona imię Konstantego Rudzkiego, znanego w Mińsku Mazowieckim inżyniera, projektanta i konstruktora. Zainteresowanie wzbudził kącik bookcrossingowy. Niespodzianką dla uczniów był fakt, że książki z tego regału można sobie po prostu wziąć, nie pytając nikogo o zgodę. Pierwszoklasiści zostali wprowadzeni w regulaminy obowiązujące w bibliotece oraz poznali
tajniki szkolnej książnicy. Z zachwytem przeglądali woluminy o największych rozmiarach. Pani bibliotekarka pochwaliła się ciekawym wydaniem baśni z pięknymi ilustracjami w formacie 27 cm x 43 cm. Wychowanków zaintrygowały również: książka-weteranka, wydana
w 1931 r. („Nasza sztuka"), a także potężne encyklopedie o wadze ok. 3 kilogramów każda. Pan dyrektor gorąco pogratulował uczniom klasy 1a świetnej znajomości literatury dla dzieci, gdyż nieco wcześniej wychowankowie popisali się doskonałą znajomością bohaterów bajek i
baśni. Po części oficjalnej miała miejsce krótka część artystyczna. Koleżanki ze starszych klas (Dominika Mroczek, Emilka Kander i Gabrysia Araźna) wcieliły się w role książek, przekazując swe przeżycia i wrażenia doznane na skutek spotkania z różnymi czytelnikami. Narrator (Amelka Domańska) dokonała podsumowania wywiadu z książkami i przekazała słuchaczom „książkowe życzenia". Muzycznym podsumowaniem spotkania był wspólny taniec przy piosence „Nie zwlekaj, biblioteka już czeka", po czym uczniowie otrzymali dyplomy upamiętniające pasowanie na czytelnika oraz ażurowe drewniane zakładki. 24 października 2023 roku wychowankowie klasy 1a wypożyczyli również swoją pierwszą książkę. Wspólna fotografia upamiętniła ten wyjątkowy dla uczniów dzień, który (wyrażam głęboką nadzieję) pozostanie w ich pamięci i w serduszkach na zawsze.

Bożena Swatko

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 LOGO