MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

1021 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, choć taka perspektywa jest kusząca, dzień ten został ustanowiony nie po to, by uczcić nasz język ojczysty, czyli naszą umiłowaną polszczyznę, tylko po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych.

Musimy pamiętać, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO, jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Uczniowie klasy 8b przygotowali  gazetkę tematyczną dla szkolnej społeczności. Treść jej, wzbudziła ku zadowoleniu Polonistów, spore zainteresowanie. Okazało się, że znaleźliście wspólny język i dowiedzieliście się - "o co kaman?". Tego dnia, na przerwach pojawiły się także zagadki polonistyczne dla Uczniów, a Pedagożki i Pedagodzy zostali zaproszeni do sondy o feminatywach, tak żeby zasięgnąć języka, jakie mają zdanie na temat ich używania. Niech Szóstka będzie  na językach z powodu dobrej znajomości polszczyzny.

Kl. 8b z Wychowawcą

 

1 2 3 4 5 6 7 9 10 11 12 13 14