ZŁOTA WIELKANOC W MUZEUM ZIEMI MIŃSKIEJ

18Dnia 5 marca 2024r. uczniowie klasy IVc z opiekunami brali udział w warsztatach pozłotnictwa organizowanych przez Muzeum Ziemi Mińskiej.

Pozłotnictwo to rzemiosło artystyczne zajmujące się pokrywaniem podłoża metalami, zwykle szlachetnymi. Sztuka pozłacania ma bardzo starą i bogatą tradycję, sięgającą czasów starożytnych. Powstanie techniki pozłotniczej należy wiązać z pragnieniem zastąpienia złota w czystej postaci, znacznie tańszym kosztem niż to miało miejsce w złotnictwie, z jednoczesnym zachowaniem wszelkich walorów symbolicznych i estetycznych, bogactwa, ozdobności oraz przepychu jakie ze sobą niesie.

Jedną z technik pozłotnictwa jest pokrywanie przygotowanego podłoża folią metalową (tzw. szlagmetal). Ten właśnie sposób złocenia, poznawali uczniowie podczas warsztatów w muzeum. Ponieważ jesteśmy w okresie wielkopostnym, zaproponowano pokrycie złotem figurek i form zwiazanych ze świetami wielkanocnymi np. baranki, kurczaki, zające czy pisanki. Efekty pracy wszystkich zadowoliły; powstało wiele przepięknych dzieł. Wszyscy otrzymali dyplomy ukończenia odbytych warsztatów.

Podczas spotkania, obejrzeć można było także wystawę akwareli Violetty i Kamili Izdebskich, które przedstawiały piękne krajobrazy i przyrodę Mazowsza.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 19 20 21 22 23 24 18