PIĘKNIE ŻYLI I PIĘKNIE UMIERALI - NIEŁATWY POCZĄTEK WIOSNY KLASY 8A I 8B.

1

Życie nie jest ani łatwe, ani oczywiste, ani przewidywalne. Przekonali się o tym m.in. Jan Bytnar, Aleksy Dawidowski i Tadeusz Zawadzki - bohaterowie "Kamieni na szaniec", członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów.


Wiosennego, 21 marca klasy ósme uczestniczyły w wycieczce, której szlak wyznaczyli „Oni" - Rudy, Alek i Zośka oraz Aleksander Kamiński.
Cmentarz Wojskowe Powązki - miejsce wiecznego spoczynku tych, którym przyszło żyć szybko, ale pięknie, których życie wciągnął wir wojny, a ich miłości miała na imię Ojczyzna. Potem był Plac Unii Lubelskiej - słynna kotwica namalowana przez Rudego na Pomniku Lotnika, po drodze Krakowskie Przedmieście - najgłośniejsza akcja Małego Sabotażu - usunięcie przez Alka niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika, przypomnienie Akcji  pod Arsenałem, czyli brawurowej akcji odbicia przez harcerzy z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka, w tym Janka Bytnara „Rudego", Muzeum Więzienia Pawiak, następnie  Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawna siedziba Gestapo. Pierwszego dnia wiosny można wybrać wagary, albo zabawę - my wybraliśmy  pamięć o tych, którzy mogą być dla nas wzorem poświęcenia, patriotyzmu, przyjaźni - pięknego życia...

" (...) Żem dla ojczyzny sterał
moje lata młode;

A póki okręt walczył, siedziałem na maszcie,
A gdy tonął, z okrętem poszedłem pod wodę...
(...) Lecz zaklinam: niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec
A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec!"

Juliusz Słowacki „Testament mój"

klasa 8b z wychowawczynią

 

 

 

1 2 4 10 5 6 7 8 3