KARNAWAŁ W NIEMCZECH

3„Fasching", „Fasnacht" albo „Karneval" czyli karnawał niemiecki nazywany jest „piątą porą roku" i rozpoczyna się 11 listopada o godz. 11.11. Zwyczajów karnawałowych jest całe mnóstwo i są zależne od regionu, jednak punktem kulminacyjnym karnawałowej zabawy jest tydzień trwający od „tłustego czwartku" do środy popielcowej. W zapustny poniedziałek („Rosenmontag") ulicami miast ciągną wielkie karnawałowe korowody przebierańców („Jugendmaskenzug"). Przebrani w ucieszne kostiumy lub odziani w tradycyjne stroje i maski ludzie uczestniczą w licznych festynach i paradach.

Uczestnicy karnawałowych pochodów i hucznych uroczystości pozdrawiają się specjalnymi słowami, które są zwyczajowo używane w ich okolicy, np. "Helau", "Ahoi", "Hio", "Nürnberg, aha!", "Heijo", "Hummel, Hummel - Mors, Mors!", "Hallau", "Alaaf" i wiele innych.
Innym centralnym wydarzeniem jest „Altweiberfastnacht", podczas której „Möhnen" czyli "stare baby" szturmują ratusz. Mówi się wówczas: „D'r Zog kütt! (pochód nadciąga)". Kobiety szturmują miejski ratusz, "przejmując władzę" dostają klucz do bram miasta, obcinają mężczyznom krawaty, całują i krzyczą "Bützchen", a orszak dosłownie obrzuca publiczność cukierkami, bombonierkami i wiązankami kwiatów.
Tak też zrobiliśmy i my w naszej szkole w poniedziałek 13. listopada. A jak to wyglądało, można obejrzeć na zdjęciach ????

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


A.Grygielewicz