CZEKOLADOPODOBNIE NAJLEPSZY CZAS W ŻYCIU MOJEJ BABCI, CZYLI MIŃSKI SENTYMENTALNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

30928

Z okazji 600. rocznicy powstania Mińska Mazowieckiego zapraszam Was do udziału  w wyjątkowym projekcie.

Zadanie polega na znalezieniu w domowym archiwum zdjęcia wykonanego trzy, cztery lub pięć dekad temu na mińskiej ulicy, skwerze czy w parku. Następnie należy wykonać współczesną rekonstrukcję tej fotografii. Na pewno w domowych albumach macie zdjęcia wykonane członkom Waszych rodzin kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, może warto by je pokazać, jeśli scenerią rodzinnej fotografii jest nasze Miasto.

Jak to zrobić? Obejrzyj zdjęcie i spróbuj ustalić, gdzie zostało wykonane. Czy poznajesz widoczne na nim osoby? Odnajdź miejsce, w którym w przeszłości stał fotograf. Wybierz się w to miejsce i wykonaj zdjęcie. Jeśli uda Ci się namówić bohaterów czarno - białej fotografii na wspólny spacer i utrwalenie ich we współczesnym kadrze, będzie to stanowiło dodatkowy atut. Jeśli osoby Bliskiej już nie ma lub z różnych powodów nie może uczestniczyć w rekonstrukcji, nic nie szkodzi. Dopuszczalne jest zgłaszanie zdjęć wykonanych na podstawie materiałów już opublikowanych, na przykład starych pocztówek. Zdjęcia lub skany obu fotografii - tej dawnej i teraźniejszej - prześlij na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

w temacie maila wpisując hasło: Mińsk Sentymentalny, a w jego treści swoje imię i nazwisko, klasę, miejsce widoczne na zdjęciu i jeśli to możliwe, także nazwisko Autora starej fotografii - szanujemy prawa autorskie.

Przysłanie pracy oznacza zgodę na publikację - na razie planujemy ekspozycję             na terenie szkoły i jej stronie internetowej. Bardzo ostrożnie obchodź się ze zdjęciem                     z rodzinnego albumu, a pracę nad współczesną wersją zdjęcia wykonuj z dbałością o zdrowie własne i innych uczestników zabawy.

Jeśli nie masz żadnych zdjęć przedstawiających Mińsk Mazowiecki z okresu, którego dotyczy Konkurs, nic straconego. Przeprowadź ze swoją Babcią lub Dziadziem wywiad o tym, jak żyło się w latach 50., 60. lub 70. Jak wyglądał wtedy Mińsk Mazowiecki? Na pewno chętnie z Tobą porozmawiają, być może dowiesz się czegoś, o czym nigdy wcześniej nie słyszałaś lub słyszałeś. Wywiad może mieć formę literacką, audio lub wideo.

Na prace w obu kategoriach czekamy do 30 listopada, rozstrzygnięcie Konkursu odbędzie się w styczniu, połączymy je z odchodami Dnia Babci i Dziadka. Dla wszystkich uczestników przygotujemy pamiątkowe dyplomy, a laureaci otrzymają nagrody rzeczowe.

Poszukajmy w starych albumach takiego Mińska, którego już nie ma i zarazem takiego, jakiego jeszcze nikt nie widział!

  Życzę Wam udanych sentymentalnych wycieczek, owocnych poszukiwań, światłoczułości.

Krystian Matuszewski

Dyrektor SP 6

28717